Skóry Loft37 - L37

SKÓRY LOFT37

ZAMSZ, SKÓRY SZORSTKIE

Jaki jest zamsz?

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry. Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku. Posiada wysokie walory estetyczne, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu uniknięcia zabrudzenia i zniszczenia. Zamsz to bardzo delikatna skóra. Przy jego czyszczeniu uważaj na zbyt mocne ruchy, aby niechcący na trwałe nie uszkodzić powłoki. Poniżej przedstawimy Ci zasady jak należy postępować w przypadku czyszczenia takiego obuwia.

Jaki jest nubuk?

Nubuk to miękka, elastyczna skóra pochodzenia najczęściej bydlęcego, cielęcego lub świńskiego. Nubuk przygotowuje się poprzez oszlifowanie wierzchniej strony skóry, podczas gdy zamsz szlifuje się od strony wewnętrznej. Ze względu na krótki meszek, który w dotyku przypomina skórkę brzoskwini, buty z nubuku są bardziej od zamszowych odporne na zabrudzenia jak i wilgoć, a ponadto niezwykle wytrzymałe. Z nubuku produkuje się również podeszwy butów do tańca towarzyskiego!

Pielęgnacja butów zamszowych i nubukowych

SZCZOTKOWANIE:

Aby zachować zamsz i nubuk w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne szczotkowanie tych skór. Należy pamiętać, by robić to delikatnie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Błoto ze skór szorstkich należy usuwać po wyschnięciu. Nie każda szczotka nadaje się do czyszczenia skór szorstkich do tego celu używamy specjalnych szczotek do zamszu i nubuku.

CZYSZCZENIE:

Delikatne skóry zamszowe i nubukowe są bardzo podatne na zaplamienia. Pierwotnie piękne, stosunkowo szybko absorbują brud i wilgoć, tracąc swój blask. Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń jest użycie Gumy lub Bloku do czyszczenia skór szorstkich.

IMPREGNACJA:

Wodoodporne impregnaty jak najbardziej tak. Tego typu skóra nie lubi wilgoci, jej nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni. Profilaktyka przede wszystkim. Zamsz i nubuk warto zabezpieczyć przed plamami oraz wilgocią - również przed pierwszym użyciem obuwia. Przemoczone buty "ubrane" w prawidła lub wypchane papierem suszyć z daleka od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej. Do zabezpieczenia skór przed wilgocią, błotem, zabrudzeniami polecamy duży wybór wodoodpornych impregnatów w sprayu.

SKÓRY GŁADKIE

Skóry gładkie, inaczej nazywane licowe lub licowane, powstają poprzez odpowiednie wyprawienie wierzchniej warstwy skóry o gładkiej strukturze. Skórę w procesie obróbki pokrywa się różnymi rodzajami wosku, aby osiągnąć określone jej właściwości. Takie skóry są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i odporne na brud oraz wilgoć.

W naszym sklepie znajdziesz wiele rodzajów skór gładkich m.in. fakturowane, przecierane, kolorowe czy groszkowe.

Jak dbać o buty wykonane ze skóry gładkiej?

Brud i kurz usuwamy za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej wodą z mydłem. Jeśli mamy do czynienia z zaciekami z soli, najlepiej sprawdzi się ściereczka zanurzona w mleku, ale pozostałości mleka na butach również trzeba usunąć – tym razem za pomocą gąbeczki i wody z mydłem.

Skórę licową połyskliwą najlepiej pielęgnować za pomocą kremów na bazie wosku pszczelego, który wnika w strukturę buta i chroniąc go przed wilgocią, zarazem zapobiega matowieniu i nabłyszcza.

Z kolei skóry matowe wymagają stosowania past, które nie nadają połysku. Po wyczyszczeniu buty ze skóry licowanej należy wypolerować szczotką, aby osiągnęły swój początkowy blask.

SKÓRA KOZIA

Skóra nazywana również Safianem. Jest najcieńszą, a zarazem bardzo szlachetną skórą, która przeznaczona jest na wierzchy cholewek obuwia. Delikatna i wytrzymała, posiada lico o ładnym rysunku, wyraźniejszym i trwalszym od skór cielęcych.

Jak dbać o buty ze skóry koziej?

Aby jak najdłużej zachować doskonały wygląd butów z koziej skóry, przed pierwszym wyjściem w nowych butach koniecznie je zaimpregnuj. Czyszczenie zaczynaj od pozbycia się z butów kurzu, błota i innych zanieczyszczeń. Potem zastosuj odpowiednią pastę. Nakładaj je szczotką o miękkim włosiu albo kawałkiem materiału. Po 10 minutach wypoleruj buty. Nie używaj tej samej szczotki do pastowania butów o różnych kolorach.

SKÓRA LAKIEROWANA

Jaka jest skóra lakierowana?

Ma gładką i połyskliwą powierzchnię, uzyskaną poprzez nałożenie kilku warstw lakieru. Dlatego też podatna jest na zarysowania i uszkodzenia, a kurz jest na niej wyraźnie widoczny.

Jak dbać o buty wykonane ze skóry lakierowanej?

Warto właściwie zadbać o buty ze skóry lakierowanej, gdyż użycie nieodpowiednich środków może spowodować trwałe uszkodzenia. Nie próbuj stosować popularnych domowych sposobów, jak oliwa, krem do rąk, masło... Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne płyny i spreje, które nie tylko usuwają brud, ale i nabłyszczają, albo użyć po prostu ściereczki zwilżonej wodą z mydłem.

SKÓRA GROSZKOWA

Jaka jest skóra groszkowa? To skóra garbowana, na której wytłoczono drobny groszkowy wzór. Półmatowa lub błyszcząca, gruba, a zarazem miękka. Odporna na brud i uszkodzenia.

Jak czyścić skórę groszkową?

Skórę groszkową czyścimy identycznie jak w przypadku skór gładkich.PLN zł  /  EURO €  /  USD $